লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা 500 Words + | Lachit Borphukan Essay In Assamese

১৬২২ চনৰ ২৪ নৱেম্বৰত অসমৰ চৰাইদেউত লাচিত বৰফুকনৰ জন্ম হয় তামুলী বৰবৰাুৱা পৰিয়ালত।তেওঁৰ দেউতাক মোমাই তামুলী বৰবৰাৱাই ৰাজা প্ৰতাপ সিঙক..
লাচিত-বৰফুকন-বিষয়ে-ৰচনা

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা: অসমৰ গৌৰৱৰ অভিভাৱক

ভাৰতীয় ইতিহাসৰ অন্তৰালত, সপ্তদশ শতিকাই আমাক এক অতুলনীয় সাহস আৰু কৌশলগত উজ্জ্বলতাৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিছে- লাচিত বৰফুকন। ভাৰতৰ অসমবৰ্ষৰ পৰা অহা লাচিত বৰফুকন এজন নিৰ্ভীক সামৰিক সেনাপতি হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল যিমোগল আক্ৰমণকাৰীৰ পৰা নিজৰ মাতৃভূমিসুৰক্ষিত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

লাচিতৰ গৌৰৱৰ মুহূৰ্তটো ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ সময়ত আহিছিল, যি এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সংঘৰ্ষ যি অসমৰ সাৰ্বভৌমত্বৰ ভাগ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিব। তেওঁৰ নেতৃত্বৰ দক্ষতা আৰু কৌশলগত কুশলতাই এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বিজয় সুৰক্ষিত কৰাত সহায়ক হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছিল, যি অসমৰ ইতিহাসৰ এক টাৰ্ণিং পইণ্ট চিহ্নিত কৰিছিল। এই বিজয়ে অসমক কেৱল বাহ্যিক ভাবুকিৰ পৰা ৰক্ষা কৰাই নহয়, লাচিতৰ স্থানক এজন কিংবদন্তি নায়ক হিচাপেও দৃঢ় কৰি তুলিছিল।

লাচিত বৰফুকনৰ স্বদেশৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰতি প্ৰতিশ্ৰুতি অটুট আছিল, যাৰ ফলত তেওঁ বীৰত্ব আৰু দেশপ্ৰেমৰ আইকন হৈ পৰিছিল। যুদ্ধৰ সময়ত তেওঁৰ কাৰ্য্য কেৱল এজন সামৰিক সেনাপতিৰ নাছিল; তেওঁলোক তেওঁৰ লোকসকলৰ প্ৰতি গভীৰ প্ৰেম আৰু তেওঁলোকৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰতি এক অটল সমৰ্পণৰ প্ৰমাণ আছিল।

সমৃদ্ধ ভাৰতীয় ইতিহাসত, লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰী প্ৰজন্মৰ পৰা অনুপ্ৰেৰণাৰ উৎস হিচাপে চলি আহিছে। তেওঁ এক ঐতিহাসিক ব্যক্তিত্বতকৈ অধিক; তেওঁ উল্লেখনীয় সাহস আৰু স্থিতিস্থাপকতাৰ প্ৰতীক। লাচিত বৰফুকনৰ কাহিনীটো প্ৰতিধ্বনিত হৈ আছে, যি আমাক অটল দৃঢ়তাৰে নিজৰ ভূমি ৰক্ষা কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় অদম্য মনোভাৱৰ কথা মনত পেলাই দিছে।

অসমৰ জনসাধাৰণৰ হৃদয় আৰু মনত লাচিত বৰফুকন এজন শ্ৰদ্ধাৰ নায়ক, তেওঁলোকৰ গৌৰৱ আৰু সাৰ্বভৌমত্বৰ অভিভাৱক হৈ আছে। তেওঁৰ কাহিনীয়ে সময়অতিক্ৰম কৰি আমাক শিকাইছে যে নিজৰ মাতৃভূমিৰ প্ৰতি প্ৰতিশ্ৰুতি আৰু প্ৰতিকূলতাৰ বিৰুদ্ধে থিয় দিয়াৰ সাহস হৈছে কালজয়ী গুণ যি আজিও আমাক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। অসমৰ গৌৰৱৰ অভিভাৱক লাচিত বৰফুকন নেতৃত্ব, সাহসিকতা আৰু নিজৰ শিপাৰ প্ৰতি অটল প্ৰেমৰ এক উজ্জ্বল উদাহৰণ হিচাপে ওখ হৈ আছে।
লাচিত-বৰফুকন-বিষয়ে-ৰচনা

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা: বীৰত্ব আৰু ত্যাগৰ যাত্ৰা

১৬২২ চনৰ ২৪ নৱেম্বৰত অসমৰ চৰাইদেউত লাচিত বৰফুকনৰ জন্ম হয় তামুলী বৰবৰাুৱা পৰিয়ালত।তেওঁৰ দেউতাক মোমাই তামুলী বৰবৰাৱাই ৰাজা প্ৰতাপ সিঙক সেৱা আগবঢ়াইছিল আৰু তেওঁৰ মাতৃ কুন্তী মৰানে তেওঁক পৰিয়ালৰ আটাইতকৈ কনিষ্ঠ হিচাপে ডাঙৰ-দীঘল কৰিছিল। ফুৰেলুং Ahom ধৰ্মত নিহিত লাচিতৰ প্ৰাৰম্ভিক কালবোৰ অসমীন পৰম্পৰাৰ দ্বাৰা গঢ় লৈ উঠে।

লাচিতৰ শিক্ষা আছিল মানৱীয়তা আৰু সামৰিক দক্ষতাৰ এক মিশ্ৰণ, যি তেওঁৰ বহুমুখী দক্ষতাৰ ভিত্তি স্থাপন কৰিছিল। এজন কূটনীতিবিদ আৰু নেতা হিচাপে তেওঁৰ দক্ষতাৰ বাবে জনাজাত, তেওঁ কেৱল আলোচনাতে নহয়, শাৰীৰিক ক্ষেত্ৰতো উৎকৃষ্ট তাৰিখ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল, অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ আৰু ঘোঁৰা চালনাত ব্যতিক্ৰমী দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

তেওঁৰ কৰ্মজীৱনৰ যাত্ৰা আৰম্ভ হৈছিল মাধৱ ৰজা চক্ৰধ্বজ সিঙৰ অধীনত ৰয়েল হৰ্চ গাৰ্ডছৰ অধীক্ষক হিচাপে। পিছলৈ তেওঁ চিমুলগড় দূৰ্গৰ কৌশলগত ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়াৰ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰে, যি য়ে তেওঁ কথোপকথন ৰক্ষা কৰে, যি য়ে ইতিউতি ৰজাৰ প্ৰতি তেওঁৰ সমৰ্পণ প্ৰদৰ্শন কৰে।

লাচিতে মোগলআক্ৰমণপ্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰিছিল, দুৰ্ধৰ্ষ বিৰোধীসকলৰ বিৰুদ্ধে অসংখ্য যুদ্ধত বিজয়ী হৈছিল। অৱশ্যে, তেওঁৰ নিৰ্ধাৰিত মুহূৰ্তটো ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ সময়ত আহিছিল। নদীৰ পৰা মোগলৰ আক্ৰমণৰ সন্মুখীন হৈ লাচিতৰ নেতৃত্বই মোগলৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ পৰা গুৱাহাটীক পুনৰ দাবী কৰি অসম বাহিনীক বিজয়ৰ দিশে লৈ যায়।

দুখজনকভাৱে, ১৬৭২ চনৰ ২৫ এপ্ৰিলত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ প্ৰায় এবছৰ পিছত অসুস্থতাত মৃত্যু বৰণ কৰে লাচিত বৰফুকনৰ। ২৪ নৱেম্বৰত উদযাপন কৰা লাচিত দিৱসত অসমে তেওঁৰ সাহসিকতাক প্ৰতিবছৰে সন্মান জনায়।

লাচিত বৰফুকনৰ জীৱন কাহিনী হৈছে অসমৰ প্ৰতিৰক্ষাৰ প্ৰতি স্থিতিস্থাপকতা, সাহস আৰু অটল সমৰ্পণ। তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰীয়ে অনুপ্ৰেৰণাৰ উৎস হিচাপে জীয়াই আছে, যি টো প্ৰতি বছৰে অসমবাসীৰ হৃদয় আৰু পৰম্পৰাত স্মৰণ ীয়। লাচিত বৰফুকন, এজন নায়ক যাৰ যাত্ৰাই বীৰত্ব আৰু ত্যাগৰ আত্মাক মূৰ্ত কৰি তুলিছে।

COMMENTS

Name

Anime,4,Apple,1,Assam-Budget,1,Assamese-Quotes,3,Assamese-Shayari,1,Axomia-Essay,1,Axomia-News,5,chrome-flags,1,Entertainment,28,G-20,1,Game,3,Geography,1,Govt-Yojana,2,Information,2,ISRO,1,kolkata-ff,13,Latest-Jobs,19,Minecraft,2,Mobile-Legends,1,News,18,Pan-Aadhaar,1,Rose-Day,1,Social-media,1,Tech,5,Teer-Result,11,TOD,1,
ltr
item
Axomiat: Jobs, Exams, and Results: লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা 500 Words + | Lachit Borphukan Essay In Assamese
লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা 500 Words + | Lachit Borphukan Essay In Assamese
১৬২২ চনৰ ২৪ নৱেম্বৰত অসমৰ চৰাইদেউত লাচিত বৰফুকনৰ জন্ম হয় তামুলী বৰবৰাুৱা পৰিয়ালত।তেওঁৰ দেউতাক মোমাই তামুলী বৰবৰাৱাই ৰাজা প্ৰতাপ সিঙক..
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg9g5ZG-uzRlumRP73U9WuuABcj7DQ5dKT2RxJqqlUP23k1xYJow5RnkFq_pUKFFzUUPrMhuF0_wyroQc9dVrMZIxdywSsPtzX9UFNvCfrSiXhUrFdMMoZzhRvaP5b-0DnBRECub0XDotO_PLRMJgffhrM6_TLytuk20Mpkox6A61ht0GJIyDqO6vq4V_Y/w640-h336/2.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg9g5ZG-uzRlumRP73U9WuuABcj7DQ5dKT2RxJqqlUP23k1xYJow5RnkFq_pUKFFzUUPrMhuF0_wyroQc9dVrMZIxdywSsPtzX9UFNvCfrSiXhUrFdMMoZzhRvaP5b-0DnBRECub0XDotO_PLRMJgffhrM6_TLytuk20Mpkox6A61ht0GJIyDqO6vq4V_Y/s72-w640-c-h336/2.png
Axomiat: Jobs, Exams, and Results
https://www.axomiat.com/2023/12/lachit-borphukan-assamese-essay.html
https://www.axomiat.com/
https://www.axomiat.com/
https://www.axomiat.com/2023/12/lachit-borphukan-assamese-essay.html
true
5893727718379105486
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content